TarMac – a co to?

Wszystko zaczęło się … na początku XX wieku. Edgar Purnell Hooley, angielski wynalazca, przechadzał się uliczkami jednej z brytyjskich miejscowości i nagle jego oczy przykuł pewien ciekawy obraz. Na drodze biegnącej nieopodal huty zauważył wąski pas nawierzchni o innej budowie niż cała reszta drogi. Jak się później okazało jeden z pracowników huty, na wskutek swojej nieuwagi, rozlał beczkę smoły na drodze. By przywrócić kruszywowej nawierzchni jej poprzedni stan zdecydowano się na smołę wysypać żużel będący niechcianym odpadem. Pan Edgar Hooley przyjrzał się tej konstrukcji i zauważył, że w porównaniu do typowej mieszanki makadamowej ta nawierzchnia nie wzbudza tumanów kurzu i nie koleinuje się. Rok później Hooley opatentował nową nawierzchnię, którą nazwał „tarmac” (skrót od tarmacadam), która składała się z kruszywa, smoły oraz dodatku cementu portlandzkiego, żywicy i paku węglowego, natomiast po dwóch latach na rynku pojawiła się firma Tar Macadam Syndicate Ltd. [1].

logo

Rys historyczny mamy za sobą, a więc pora na przedstawienie nas – SKN TarMac. Koło naukowe powstało w 2015 roku z inicjatywy dr inż. Marcina Grygierka i to on jest jego głównym motorem napędowym i organizatorem. SKN TarMac to koło zrzeszające studentów-pasjonatów drogownictwa i tematyki infrastrukturalnej, którzy rozwijają swoją wiedzę dzięki wsparciu pracowników naukowych Katedry Geotechniki i Dróg Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej oraz gościnnym spotkaniom ze specjalistami z wieloletnim doświadczeniem w branży. Oprócz wykładów i prelekcji w ramach Koła organizowane są wyjazdy dydaktyczne oraz różnego rodzaju szkolenia.

Jesteś zainteresowany udziałem w spotkaniach SKN TarMac? Świetnie! Skontaktuj się z nami wchodząc na zakładkę „Kontakt” lub po prostu śledź naszą stronę lub konto Facebookowe i przyjdź na najbliższe spotkanie Koła.

 

Reklamy