Wycieczka techniczna: Budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej oraz drogi w Tucznawie [+Galeria]

Przedostatni tydzień listopada był dla Tarmakowiczów bardzo pracowity i ciekawy. Oprócz wykładu mgr inż. Szymona Garcorza, który odbył się w czwartek 23 listopada, osoby związane z SKN TarMac dzień później miały okazję udać się na dwa place budów zlokalizowane na terenie województwa śląskiego. Mowa tutaj o budowie trasy N-S w Rudzie Śląskiej oraz budowie infrastruktury komunikacyjnej w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Tucznawie.

Obie budowy infrastrukturalne realizowane są przez przedsiębiorstwo Drogopol i to właśnie dzięki uprzejmości tej firmy mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska trudnościom i problemom oraz rozwiązaniom tych kłopotów inżynierskich.

 

Pierwszą z odwiedzonych budów była budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej mającej być łącznikiem pomiędzy autostradą A-4 oraz Drogową Trasą Średnicową. Budowa trasy N-S jest już częściowo zrealizowana na długości odcinka biegnącego w wykopie, natomiast część drogi biegnąca w wysokim, około 7 metrowym nasypie jest w trakcie realizacji. Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest zastosowanie materacy kruszywowych zamkniętych membranami geosyntetycznymi, które mają chronić budowaną drogę przed intensywnymi wpływami górniczymi (trasa przechodzi w pobliżu stawu powstałego w niecce; docelowa wartość osiadań może dochodzić do kilku metrów). Budowa ta ma również bardzo ceniony w obecnych czasach wymiar „eko”, ponieważ do budowy nasypów wykorzystano środki poindustrialne, jak m.in. przepalony łupek przywęglowy. Pracownicy firmy Drogopol zaprezentowali również wykonane już oraz będące w trakcie prac konstrukcyjnych betonowe przyczółki mostowe, na których niebawem zamontowane zostaną prefabrykowane belki ustroju nośnego obiektów mostowych. Ciekawym faktem jest, iż na trasie budowanej drogi znajdował się schron z okresu II wojny światowej. Został on zabezpieczony, a następnie przemieszczony w inne miejsce, gdzie będzie wkomponowany w podstawę nasypu drogowego.

Galeria z trasy N-S:

Drugim miejscem, które Tarmakowicze odwiedzili tego dnia była budowa drogi na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zlokalizowanej w Tucznawie koło Dąbrowy Górniczej. Ze względu na usytuowanie inwestycji w bliskim sąsiedztwie rejonu Jury Krakowsko-Częstochowskiej poniżej warstwy humusu w podłożu znajdują się skały dolomitowe. Ze względu na taką budowę geologiczną prace wykopowe, które prowadzone są ze względu na pagórkowaty układ terenu, wykonywane są tutaj metodą strzałową z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Podczas naszego pobytu na terenie inwestycji mieliśmy okazję uczestniczyć w próbnym strzelaniu, które miało na celu określenie wpływu eksplozji na przebiegające w pobliżu przewody sieci uzbrojenia terenu zasilające zakład produkcyjny w sąsiedztwie budowy.

Galeria z Tucznawy:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s