Wyjazd techniczny do Laboratorium Drogowego GDDKiA o/Katowice

W kwietniu uczestniczyliśmy w wyjeździe technicznym do Laboratorium Drogowego katowickiego Oddziału GDDKiA pod opieką dr inż. Marcin Grygierka. W czasie wizyty mieliśmy okazję dowiedzieć się jak działa sprzęt laboratoryjny stacjonarny i terenowy wykorzystywany przy sprawdzaniu jakości realizowanych inwestycji.

Lab GDDKiA 1

Na każdym etapie realizacji inwestycji laboratorium GDDKiA sprawdza czy droga jest budowana przez wykonawcę zgodnie z normami jakościowymi wskazanymi w projektach i obowiązujących przepisach oraz specyfikacjach technicznych. Badania przechodzą wszystkie nowobudowane, przebudowywane i remontowane drogi krajowe w ramach obowiązującego w GDDKiA systemu monitorowania jakości. Laboratoria drogowe GDDKiA są w stanie zbadać każdy rodzaj i jakość zastosowanego na budowie materiału – zaczynając od najdrobniejszych pyłów, piasków, kruszyw, cementów, asfaltów przez betony, mieszanki mineralno-asfaltowe kończąc na gotowym produkcie – drodze i jej właściwościach.

Mieliśmy okazję odwiedzić cztery zespoły, z których składa się Laboratorium katowickiego oddziału GDDKiA: Zespołu Asfaltów i Mieszanek Mineralno-Asfaltowych, Zespołu Betonów i Materiałów Wiążących, Zespołu Gruntów i Geotechniki i Zespołu Diagnostyki Nawierzchni. W ten sposób poznali nie tylko zakres badań jakie wykonują pracownicy laboratorium ale również nowoczesny sprzęt badawczy m.in. pełne wyposażenie do badania charakterystyki porów powietrznych betonu wraz z prezentacją z przygotowania i wykonania próbek badań.

Wyjazd SKN TarMac to kolejne spotkanie w ramach Akademii Młodego Drogowca, autorskiego projektu edukacyjnego katowickiego Oddziału GDDKiA przeznaczonego dla entuzjastów drogownictwa.

Lab GDDKiA 2

fot. Marek Prusak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s